Header Ads

Henry Ford ve Karısı Clara J.Bryant

Clara J.Bryant ve Henry Ford

1890'lı yıllarda,  ABD'nin Michigan eyaletinin en büyük şehri olan Detroit'te bulunan bir elektrik firmasında haftalığı on bir dolara genç bir mekanikçi çalışıyordu. Günün on saatini işyerinde çalışarak geçiren bu genç, eve dönünce de derme çatma yapılmış atölyesinde yeni bir motor yapımı üzerine çalışıyordu. Öz babası onun bu çalışma azmi ve inancını boşa geçen beyhude gayret olarak görmüş, komşuları ise onun bir deli olduğunu düşünmüşlerdi. Karısı Clara J. Bryant dışında hiç kimse onun çalışmalarının başarıyla sonuçlanacağına inanmamıştı.

Geceleri çalıştığı esnada karısı da onun yanında bulunuyor, başının üzerinde gaz lambası tutarak karanlıkta rahat çalışabilmesini sağlıyordu. Havanın oldukça soğuk olmasından dolayı karısının elleri morarıyor, dişleri birbirine çarpıyor ve sık sık üşütüyordu ama kocasına sonuna kadar güveniyordu. Onun bu işi başaracağına inanıyordu. Yıllar sonra bir gün atölyeden bir ses geldi. Sesten hemen sonra, atsız giden bir arabayı gören etraftaki komşular şaşkına döndü.  Arabadaki kişi Henry Martin Ford'du.

Henry Ford verdiği bir röportajda, gazetecinin "Dünyaya bir daha gelseniz nasıl bir hayatınız olmasını isterdiniz?" sorusunu; "Karım yanımda olsun da gerisi çok da önemli değil." diyerek yanıtlamıştır.

Kaynak

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.