Header Ads

Golden Gate Köprüsü İnşaat Videosu - San Francisco

1937 yılında inşaatı tamamlandığında Amerikan rüyasının sembolü haline gelen Golden Gate köprüsü, San Francisco için önemli bir ulaşım alt yapısı sağlıyor. Araçların yanı sıra yayalar ve bisiklet kullananlar için de geçiş sağlayan köprüyü yılda 9-14 milyon kişi kullanıyor. San Francisco'nun bu ihtişamlı köprüsü çok sayıda turisti de bölgeye çekiyor.

Köprü, Golden Gate boğazının girişinde yer alıyor. Dünyanın en görkemli asma köprü örneği olarak hayranlık yaratan yapı, açıldığı yıllarda dünyanın en büyük asma köprüsüydü. Bu unvanını 1964 yılına kadar sürdürdü. Bugün ise dünyanın en büyük sekizinci köprüsüdür. Toplam uzunluğu 2.7 kilometre, iki kule arasındaki mesafe 1280 metre ve tüm ağırlıkların yüklendiği kulelerin yüksekliği 227 metredir.

Golden Gate köprüsüne olan ihtiyaç 1848 yılına, San Francisco'nun güney doğusundaki tepelerde altın bulunduğu zamana kadar dayanıyor. Altının cazibesi binlerce servet avcısını buraya çekerken şehrin nüfusundaki ciddi artış trafik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Otomobillerle dolup taşan şehrin yollarından çıkıp körfezi geçebilmek için tek seçenek vapurları kullanmaktı.

Ulaşım sıkıntısıyla geçen uzun yılların ardından nihayet Ocak 1933'de, Golden Gate bölgesi başkanı  ve San Francisco valisinin katılımıyla boğazın kıyısında çorak bir arazi parçasında düzenlenen bir törenle köprü inşaatı başladı. Takip eden dört yıl boyunca başarılı mühendisler ve korkusuz inşaatçiler kötü hava şartlarına, ekonomik sıkıntıdaki ülkeye ve ölümcül kazalara göğüs gerdi.

2005 yılında yapılan tahminlere göre bugüne kadar köprüyü 1 milyar 800 milyon araç kullandı.


Kaynak

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.