Header Ads

Beyazıt Meydanı'na İniş Yapan Tayyareci Yüzbaşı Mehmet Ali Bey

Tayyareci Yüzbaşı Mehmet Ali Kurçer Bey, Türk havacılığının ilk pilotlarındandır. Harbiye'yi  bitirdikten sonra 1910'lu yılların başlarında pilotluk eğitimi almış olup, Türk Silahlı Kuvvetlerinde pilotluk yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nda o zamanlar pek az sayıda olan uçaklarımızdan birini kullanarak sayısız başarılar kazanan Mehmet Ali Bey, savaşta geçen bir olayı şöyle anlatmaktadır:

Tek başıma İngiliz siperleri üzerine geldiğim zaman topçu ateşine tutuldum. Alman tayyaresi de görünmüyordu. Üstelik iki İngiliz tayyaresi de uçuş sahama girerek makineli tüfek kullanıyordu. Bir taraftan İngiliz tayyareleriyle alt alta üst üste muharebe ediyor, diğer taraftan da düşman mevzilerini bombalıyorduk. İngiliz tayyaresinin ilk mermisi radyatöre isabet etti. İkinci mermi gaz borusunu delmişti. Motor durdu. Artık kurtuluş ümidi kalmamıştı. 90 derece ile dik inmeye başladım. O zamanın tayyareleriyle bu şekilde iniş yapılamazdı. Ama başka da çare yoktu. Bu suretle inişe geçişim İngilizleri aldattı. Düşmekte olduğumu zannetmişlerdi. Yere 500 metre mesafede Allah diyerek tekrar tayyareye asıldım. Doğrultarak Gelibolu istikametini tuttum. Motor çalışmadığı için o kadar düşmüştüm ki, İngiliz siperleri üzerinden 20 metre mesafeden geçerek Alibey Çiftliği önündeki düzlüğe mecburi iniş yaptım. Bu iniş sol kolumdan ve sol kulağımdan ağır yaralanmama sebep olmuştu. 

tayyareci-mehmet-ali-bey
Birinci Dünya Savaşına katılmış dört müttefik pilot.
Cesareti ve serüvenciliği ile tanınan Yüzbaşı Mehmet Ali Bey, 24 Nisan 1914'te İstanbul'daki Beyazıt Meydanı'na REP tipi uçağıyla iniş yaptı. Bu başarısından dolayı para ödülüne layık görüldü. O dönemin gazetelerinden birinde geçen haber şu şekilde:

Beyazıt Meydanı'nda - Önce bu fikir herkes tarafından inanılmaz bir şey olarak karşılanmıştı. Ama Mehmet Ali Bey uçağıyla Beyazıt Meydanı'na süzülmeye başlayınca vaziyet değişti. Tayyare meydana konduğu anda etrafı meraklılarla doluvermişti. Başta Enver Paşa olmak üzere birçok rütbeli subay, Mehmet Ali Bey'i tebrik edip elini sıkmıştı. 

tayyareci-mehmet-ali-bey
Mehmet Ali Bey iniş yaptığı Beyazıt Meydanı'nda.
tayyareci-mehmet-ali-bey
Londra'daki hangarlardan birinin önünde toplanan o devrin meşhur pilotları görülüyor. Ortadaki siyah bereli zat Mehmet Ali Bey'dir.
tayyareci-mehmet-ali-bey
Mehmet Ali Bey'e Almanya'da verilen pilot ehliyeti.
Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan Türk Hava Yolları'nda görev yapmaya başlayan Tayyareci Mehmet Ali Bey'in uçuş süresi, 1935'te 1 milyon kilometreyi aşmış bulunmaktaydı.

8 Mart 1961'de hayatını kaybeden pilotumuzun ismi, Bursa'da bulunan bir caddeye "Tayyareci Mehmet Ali Bey" olarak verilmiştir.

İçerikteki tüm görseller tayyareci.com'dan alınmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.